Naiste MM-blogi. Narcisa Lecusanu Kumamotost: naiste mäng on muutunud kiiremaks

03.12.2019

Nädalavahetusel Jaapanis alanud naiste MM-finaalturniir startis mitme üllatustulemusega. Tänaseks on alagruppides mängitud kolm vooru ning vahekokkuvõtte teeb 2005. aasta MM-hõbe, hilisem edukas treener, Rumeenia spordiminister ja tänane Rahvusvahelise Käsipalliliidu (IHF) täitevkomitee liige Narcisa Lecusanu:

"Tiitlikaitsja ja Euroopa meistri Prantsusmaa kaotus Lõuna-Koreale ja viik Brasiiliaga olid tõelised üllatused esimestes voorudes. Prantslannade põlvkondade vahetus eelmise aasta EM-il tundus edukalt toimununa ja nad tulid Jaapanisse kindlasti suursoosikuna. Aga Lõuna-Korea hilisem 26:26 viik Taaniga tõestas, et Aasia meistriga tulebki tõsiselt arvestada.

Korealannad on kõvasti arenenud ja mängivad kiiret käsipalli, mis mulle väga meeldib. Teine avapäeva üllatus oli Sloveenia 32:26 võit Hollandi üle, aga sloveenide noor tiim on suure sammu edasi teinud ja hakkasid ka Norrale hästi vastu. Norralannadel puudub küll mitu võtmemängijat, ent tõelise käsipalliriigina on neil endiselt tugev võistkond.

Turniiri eel soosikute hulka arvatutest on väga võimsat käsipalli näitamas EM-hõbe Venemaa. Selget arengut paistab Saksamaa ja Hispaania esitustes, kus naiste seas viimastel aastatel liigseid tulemusi pole saavutatud. Sakslannad on pikad ja jõulised viskajad, aga neil on ka suurepärane väravavaht Dinah Eckerle näol.

Tugev on endiselt ka Rootsi ja üllatavalt hea korraldajamaa Jaapan, kelle mängijad jäävad kasvult kõigile alla, aga kompenseerivad seda teiste omadustega. Minu kodumaa naiskond sattus kahjuks vahetult enne turniiri dopinguskandaali ning Brasovi klubi neli pallurit – kõik võtmemängijad koondiseski – jäeti koju.

Minu mängija-aastatega võrreldes on naiste käsipall muutunud oluliselt kiiremaks. Reeglid on ju samad, aga nii mängijad, treenerid kui kohtunikud on palju professionaalsemad. Mõeldakse kiiremini, näiteks kiired lahtimängimised keskelt pärast väravaid muudavad kohe mängu. Väravavahi asendamine väljakumängijaga on samuti uuendus, mida kasutatakse palju.

Naiste käsipalli populaarsus on viimase kümne aastaga kordades kasvanud. Oma osa on kindlasti meedia suurel huvil, sest teleülekandeid tehakse rohkem ja tähelepanu omakorda mõjutab mängijaid professionaalsemaks muutumisel. Jaapanis on ka fännide kaasaelamine uuel tasemel, eriti kohalike suur huvi MM-i vastu on muljetavaldav."

MM-finaalturniiril osaleb 24 naiskonda, kes esmalt mängivad neljas kuueliikmelises alagrupis, kust omakorda kolm paremat järgmisse faasi edenevad. Seal lähevad kokku vastavalt A- ja B-alagrupi ning C- ja D-grupi esikolmikud. Kahe kuuiku kaks paremat pääsevad poolfinaali, välja mängitakse ka 5.-6. ja 7.-8. koht.

Tabeliseisud kolme vooru järel:

A-alagrupp: Norra 6, Holland ja Serbia 4, Angola ja Sloveenia 2, Kuuba 0.

B-alagrupp: Saksamaa 6, Lõuna-Korea 5, Prantsusmaa ja Taani 3, Brasiilia 1, Austraalia 0.

C-alagrupp: Hispaania ja Montenegro 6, Rumeenia 4, Ungari 2, Senegal ja Kasahstan 0.

D-alagrupp: Venemaa ja Rootsi 6, Jaapan 4, Argentina 2, Hiina ja Kongo DV 0.

Pildil: Narcisa Lecusanu (paremal) andmas üle parima mängija auhinda suurepärast turniiri tegevale Saksamaa koondise väravavahile Dinah Eckerlele. (Foto: erakogu).

 
Banner Banner Banner Banner Banner

ETKNRLP